מסחר בשוק ההון – אג"ח (אגרות חוב)

כולנו שומעים מפעם לפעם את המושגים: אגחי"ם, אגרות חוב, הסדרי חוב, דירוג אשראי, תשואה לפידיון וכו'. האם שאלתם את עצמכם פעם מה אומרים המושגים הללו? כנראה שלא.


הסוחרים הפשוטים בשוק ההון נוהגים לסחור באפיקים המתוקשרים או באפיקים הזוהרים עליהם הם שמעו בשיחות הסלון. במילים אחרות, סוחרים פשוטים מתמקדים בעיקר במסחר במניות ובאופציות. בוודאי לא ידעתם שבמקרים רבים התשואות בשוק אגרות החוב עולה על התשואות באפיקים המנייתיים ואף על התשואות המושגות במסחר באופציות וכל זאת בסיכון שאינו בהכרח עולה על הסיכון באפיקים המתחרים.


שוק אגרות החוב הוא שוק שבו גוף כלשהו (חברה מסחרית, חברה ממשלתית או הממשלה עצמה) מגייס הון בתנאים המזכירים לנו תנאי הלוואה. החברה או הממשלה מקבלת מהסוחרים הון בתמורה להתחייבות החברה לתשלום ריבית.


תנאי תשלום ההלוואה משתנים בהתאם לגורמים שונים: איתנות פיננסית ויכולת החזר החוב, אורך חיי ההלוואה, הריבית הנהוגה בשוק באותה תקופה המוניטין שצבר עם השנים הגוף הלווה ועוד כהנה וכהנה משתנים.


תשואות על אגרות חוב ממשלתיות נחשבות לנמוכות משום שיכולות ההחזר של ממשלה עולות אלו של חברות. תשואה על אג"ח קונצרני זה כבר סיפור אחר לגמרי, חברה בעלת דירוג גבוה תזכה על בעלי החוב שלה בתשואות נמוכות אך חברות בעלות דירוג נמוך או חברות חסרות דירוג תזכה את בעלי החוב בתשואות גבוהות ובמקרים בהם קיים סיכון ממשי לגבי יכולת החברה להיפרע התשואות יכולות לעלות גם לעשרות ומאות אחוזים.


אז כיצד ניתן להשיג תשואות גבוהות בשוק האג"ח? מן הסתם הלוואה בסיכון גבוה תהיה כרוכה גם בריבית גבוה, בכך אין כל חדש ולכן "אין מציאות". התשואות הגבוהות בסיכון נמוך מושגות כאשר הגוף הלווה נמצא "עם הגב לקיר" ומעניק ביטחונות כלשהם לבעלי החוב. סוגי הביטחונות הנהוגים עשויים להיות: שיעבוד נכסי נדלן, שיעבוד מניות של החברה או של חברת בת או נכסים אחרים בעלי ערך ממשי. לכאורה מדובר במקרה כזה בהלוואה חסרת סיכון עם סיכון נמוך ולכן הריבית במקרה זה עשויה להיות ריבית נמוכה אך לא תמיד כך הם הדברים משום שלא כל הסוחרים נחשפים לפרטי ההלוואה המורכבים ולעיתים השוק עשוי להעניק מתנות במקרים דומים לאלו והריבית עשויה להיות גבוהה.


קיימים לצערינו גם מקרים הפוכים שבהם השוק מעניק משקל יתר למוניטין הלווה ונותן לו אשראי זול "בלי חשבון". גם במקרים כאלו ניתן לפעמים להפיק רווח לא רע בכלל משום שכאשר השוק מתעשת הוא מפיל אש ערכה של אגרת החוב וגורם לה "אובר שוטינג" עד כדי כך שערכה של האיגרת צונח הרבה מתחת לשווי נכסי החברה גם אם מנכים את כל התחיבויותיה. אובדן אמון בלווה עשוי לפעמים להפוך למכירת חיסול כללית באגרת חוב וזאת רק משום שהסוחרים מנסים להימנע מלהחזיק באגרת חוב שעשויה להגיע להסדר חוב או לפירוק. במיוחד נכונים הדברים כשאר מדובר בגוף מוסדי שמנסה להימנע מהמבוכה שתגרם לו אם יידעו לקוחותיו שהוא מחזיק "בקלפים הלא נכונים".


המאמר נכתב ע"י בסט טריידר – מסחר בשוק ההון


אגרות חוב | אג"ח | מסחר בבורסה באג"ח | מסחר בבורסה באגרות חוב